بهترین شرایط برای مراقبت و نگهداری از ترمووود (محافظت اصولی)

بهترین شرایط برای مراقبت و نگهداری از ترمووود

چوب ترمووود یکی از مقاوم ترین و با دوام ترین مصالح ساختمانی محسوب می شود. این چوب به دلیل تولید در شرایط و فرایند حرارتی پیشرفته، مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت، حشرات، نور خورشید، ترک، پوسیدگی، تغییر دما و … دارد. ولی با این حال نگهداری از ترمووود یکی از مهم ترین اصول پس از خرید و نصب آن در هر مکانی از دکوراسیون داخلی و خارجی است. زیرا با مراقبت و نگهداری از ترمووود دوام و طول عمر آن تا حد بسیار زیادی افزایش می یابد. در این مطلب جزئیات و اهمیت نگهداری از این چوب بی نظیر و پر طرفدار را بیان می کنیم. همچنین در انتها به رابطه میان کیفیت و قیمت ترمووود نیز اشاره می کنیم.

 

اهمیت نگهداری از ترمووود

همانطور که می دانید ترمووود در مقایسه با چوب های طبیعی، مقاومت و دوام بیشتری دارد و در مقابل آب، خوردگی، پوسیدگی و حشرات مقاومت زیادی دارد. با این حال برای حفظ دوام و مقاومت ترمووود نگهداری صحیح و مناسب از آن بسیار حائز اهمیت است. اهمیت نگهداری از ترمووود به دلیل مواردی است که در ادامه مطلب به آن ها اشاره می کنیم.

اصول نگهداری از ترمووود

 • افزایش دوام و مقاومت ترمووود

ترمووود به صورت طبیعی در برابر عوامل خارجی مانند آب، خوردگی، پوسیدگی و حشرات دوام بالایی دارد و دارای استحکام زیادی است. ولی با نگهداری صحیح و مناسب از آن، می توانید دوام و مقاومت ترمووود را افزایش دهید و از زیبایی و کیفیت آن بهره مند شوید.

 • صرفه جویی در هزینه های تعمیر و نگهداری از ترمووود

با نگهداری مناسب از چوب ترمو نیاز به تعمیر و جایگزین کردن آن کاهش می یابد. به همین دلیل هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری از این چوب نیز تا حد بسیار زیادی کم می شود.

 • حفظ زیبایی چوب ترمو

ترمووود با زیبایی و کیفیت منحصر به فرد خود برای استفاده در فضا های خارجی و دکوراسیون داخلی بسیار مناسب است. با نگهداری مناسب از این چوب می توانید زیبایی و کیفیت ترمو را حفظ کرده یا افزایش دهید.

 • بهره وری بیشتر ترمووود

با نگهداری درست و اصولی از ترمووود می توانید تا حد زیادی بهره وری و کارکرد آن را افزایش دهید و تا مدت بسیار طولانی، از آن در هر مکانی استفاده کنید.

 

جزئیات نگهداری از ترمووود در شرایط مختلف

برای محافظت و نگهداری از چوب ترمو بسته به شرایط مختلف باید نکات خاصی را در نظر گرفت. در ادامه مطلب نکات و موارد مهم در رابطه با نگهداری از ترمووود در شرایط مختلف و محیط های گوناگون را بیان می کنیم.

روش های نگهداری از ترمووود

1. شرایط نگهداری از ترمووود در انبار

در صورت نگهداری از چوب ترمووود در انبار، باید شرایط زیر را در نظر بگیرید:

 • ترمووود باید در محیطی خشک و خنک نگهداری شود.
 • در نگهداری ترمووود در انبار باید از تماس با آب، رطوبت و نور مستقیم خورشید جلوگیری شود.
 • برای جلوگیری از تماس با آب، ترمووود باید در محیطی با دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد نگهداری شود.
 • برای جلوگیری از خشک شدن ترمووود و ترکیدن آن، باید در محیط با رطوبت هوای نسبی بالا نگهداری شود.
 • روی سطح ترموود باید با پلاستیک پوشانده شود تا آلودگی و گرد و غبار روی آن ننشیند.

2. شرایط نگهداری از ترمووود در برابر اشعه مستقیم خورشید

ترمووود با اشعه مستقیم خورشید و در دمای بالا ممکن است دچار آسیب های جبران ناپذیری شود. برای جلوگیری از این موضوع باید نکات و شرایط زیر را رعایت کرد:

 • باید از نصب ترموود در محلی که نور مستقیم خورشید در هنگام اوج گرمایش به آن اعمال می شود در حالی که هیچ لایه محافظی برای نگهداری روی ترمووود زده نشده است، خودداری کرد.
 • از آن جایی که چوب ترمو در برابر نور مستقیم خورشی و اشعه UV دچار تغییر رنگ می شود، بهترین راه حل برای نگهداری از ترمووود و جلوگیری از بروز این مشکل، رنگ امیزی ترمووود با رنگ های مخصوص است.
 • لایه های محافظتی مانند رنگ های مخصوص ترمووود، روغن، سیلر و … را برای شرایطی که چوب ترمو در معرض نور خورشید قرار گرفته است حتما استفاده کنید.

ضوابط نگهداری از ترمووود

3. شرایط نگهداری از ترمووود بعد از نصب در فضا های مختلف ساختمان

بعد از نصب ترمووود در فضا های مختلف ساختمان باید یک سری مراقبت ها را انجام داد تا دوام و مقاومت چوب ترموکاهش پیدا نکند. این نکات را در ادامه مطلب بیان می کنیم.

 • برای جلوگیری از خشک شدن ترمووود و ترکیدن آن، باید مطمئن شوید که از روش های مناسب برای نصب و زیر سازی های اصولی استفاده شده است. یکی از مهم ترین نکات هنگام مراقبت و نگهداری از ترمووود ، زیر سازی اولیه آن است که باید توسط نصاب مجرب و بسته به نوع و نیاز محیط انجام شود.
 • برای جلوگیری از تماس با آب و رطوبت، باید از پوشش های محافظ برای ترموود در هر مکانی استفاده کنید.

4. شرایط نگهداری از ترمووود در برابر ترک خوردگی

برای جلوگیری از ترک خوردگی ترمووود نیز باد روش ها و نکاتی را در نظر گرفت که در ادامه آن ها را بیان می کنیم:

 • هنگام نصب کردن ترموود باید فاصله الورا ها و تخته هار ا به صورت درست و اصولی قرار داد تا در صورت تغییر دما و انقباض و انبساط، دچار فشار و ترک خوردگی نشوند.
 • برای نصب ترمووود باید از پیچ و میخ های مناسب و ضد زنگ استفاده کرد. تا فشاری بر الوار ها وارد نکنند و با قرار گرفتن در معرض رطوبت، دچار زنگ زدگی و آسیب به چوب نشوند.
 • در صورتی که چوب ترمووود در معرض تغییر دمای زیاد و ناگهانی قرار دارد، باید حتما از لایه های محافظ برای آن استفاده کرد.
 • زیر سازی غیر اصولی و اشتباه نیز با گذشت زمان باعث ایجاد فشار و ترک خوردگی و در نهایت شکستگی در الوار های ترمووود می شود.

5. شرایط نگهداری از ترمووود در برابر جلبک ها و قارچ ها

ترمووود به صورت طبیعی مقاومت زیادی در برابر حشرات، قارچ ها و جلبک ها دارد. ولی در هر صورت باید یک سری نکات را برای افزایش مقاومت ترمو در برابر این مشکلات رعایت کرد تا دوام و طول عمر ترمووود تا حد زیادی افزایش یابد.

 • یکی از اصلی ترین دلایل رشد قارچ ها و جلبک ها قرار گرفتن همیشگی الوار ها ترمو در برابر رطوبت دائم است. به همین دلیل برای جلوگیری از بروز این مشکل سعی کنید ترمووود را در محیط های خشک تر و با ثبات تر نصب کنید.
 • رنگ آمیزی ترمووود نیز کمک بسیاری به جلوگیری از ایجاد کپک، قارچ و جلبک روی الوار ها یا تایل های ترمووود می کند.
 • برای نگهداری از ترمووود در برابر این مشکلات باید آلودگی های روی سطح ترمو را تا حد ممکن به سرعت پاک کرد تا به مدت طولانی روی چوب، جمع نشوند.

نگهداری از ترمووود در شرایط مختلف

به صورت کلی جهت نگهداری از ترمووود در شرایط مختلف باید به شرایط محیطی، روش اصولی برای نصب، استفاده از پوشش های محافظ و انجام پاک سازی های مناسب توجه زیادی کرد. با رعایت این نکات می توانید دوام، مقاومت و زیبایی ترمووود را حفظ کرده و به بهینه ترین شکل ممکن تا مدت های طولانی از آن استفاده کنید.

 

کیفیت و قیمت ترمووود چه رابطه ای با نگهداری از ترمووود دارد؟

برای بسیاری از افرادی که قصد خرید ترموود را دارند، اطلاع از قیمت آن تبدیل به یک دغدغه شده است. زیرا به دلیل وجود عواملی مانند نوسان در قیمت ارز، تعداد زیاد تولید کنندگان و وارد کنندگان، نوع، ابعاد، ضخامت، کیفیت و … قیمت چوب ترموود نیز متفاوت است و نمی توان یک هزینه و مبلغ ثابت و مشخص برای آن بیان کرد.

بدیهی است که هر چه میزان کیفیت و درجه کیفی الوار های ترمو بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش می یابد. زیرا ترمووود های با کیفیت نیاز به نگهداری کمتری دارند. نگهداری کمتر نیز منجر به کاهش صرف زمان برای نگهداری و تعمیر ترمووود و کاهش هزینه ها و خسارت های تعمیر و نگهداری از آن می شود. در مواردی نیز که ترمووود تهیه شده از مجموعه ها و کارخانه های معتبر و با کیفیت باشد، نیاز به هیچ گونه هزینه نگهداری و صرف زمانی برای تعمیر یا نگهداری از ترمووود نیست. به همین دلیل بسیاری از افراد و طرفداران ترمووود برای خرید آن به دنبال معتبر ترین فروشنده هستند که جنس مرغوب و با کیفیت را به بازار عرضه می کند.

یکی از بهترین انواع ترموود تولید شده در ایران، فراورده های ترمو مجموعه آذر وود است که در کیفیت بسیار بالا و مقاومت زیاد تولید و عرضه می شوند. همچنین نسبت به سطح کیفی بسیار بالایی که فراورده های ترمووود آذر وود دارند، قیمت آن ها مناسب و مقرون به صرفه است. برای اطلاع از قیمت و کسب اطلاعات بیشتر درباره نوع و هزینه ترمووود مرغوب ، می توانید به صفحه قیمت ترمووود مراجعه کنید.

 

نتیجه گیری

علاوه بر انجام مواردی که برای نگهداری از ترمووود گفته شد، باید به صورت منظم ترموود های استفاده شده در هر مکانی از ساختمانتان را چک کنید و در صورت مشاهده آسیب، اقدام به تعمیر ان کنید تا آسیب های وارده بیشتر نشوند و الوار های دیگر را نیز درگیر نکنند.. همچنین توجه داشته باشید که با خرید ترمووود با کیفیت از مجموعه آذر وود می توانید به راحتی این محصول را با آب و مواد شوینده شستشو دهید و نگران بروز هیچ مشکلی نباشید.

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *