بهترین روش های ضد آب کردن چوب

روشهای ضد آب کردن چوب

در حال حاضر از مدل های گوناگون چوب در بخش های مختلف ساختمان استفاده می شود. ولی به دلیل ضد آب نبودن چوب ها، از روش هایی استفاده می کنند تا بتوانند آن ها را در مناطقی که در معرض رطوبت هستند نیز استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم تا روش های ضد آب کردن چوب و مواد آن را به شما معرفی کنیم و به این سوال مهم که چگونه چوب را ضد آب کنیم ؟ میپردازیم. پس با ما همراه باشید.

 

ضد آب کردن چوب

از گذشته تاکنون افراد از چوب و محصولات چوبی استفاده های زیادی می کنند. برای نگهداری و حفظ آن ها باید نکاتی را رعایت کرد؛ زیرا چوب با همه سختی و مقاومتی که دارد، باز هم در مقابل عوامل طبیعی مثل اشعه ماورای بنفش خورشید، حشرات موذی و موریانه ها، ساییدگی یا خراش، آب و رطوبت و … نمی تواند از خود مقاومت زیادی نشان دهد. از چوب برای دکوراسیون داخلی خانه و دیگر موارد استفاده می شود. ولی یکی از مهم ترین مشکلات افراد این است که محصول چوبی خیلی سریع شروع به از دست دادن کیفیت و پوسیدگی می کنند و همیشه در معرض پوسیدگی در مقابل آب و رطوبت قرار دارند. به همین منظور افراد زیادی به دنبال روش ‌های مناسب برای ضد آب کردن محصولات چوبی هستند.

ضد آب کردن چوب

فواید ضد آب کردن چوب

محصولات چوبی به دلیل اینکه در مقابل رطوبت و آب کیفیت خود را از دست می دهند، افراد زیادی سعی می‌کنند تا این چوب ها را ضد آب کنند. ضد آب کردن چوب فواید بسیار زیادی دارد که در این قسمت به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

  • جلوگیری از پوسیدگی و رشد قارچ و باکتری

برای بالا بردن مقاومت و همچنین بالا بردن ماندگاری و دوام این محصولات چوبی بهترین روش، ضد آب کردن چوب است؛ تا مانعی برای نفوذ آب به داخل چوب به وجود بیاید و در محصولات چوبی از رشد باکتری و قارچ جلوگیری شود.

  • محافظت در مقابل گرد و غبار

ضد آب کردن چوب علاوه بر مقاوم کردن چوب در برابر رطوبت، می تواند یک لایه محافظ برای چوب ایجاد کند تا از چسبندگی گرد و غبار بر روی آن جلوگیری کند. همچنین تمیز کردن گرد و غبار را از روی سطوح چوبی آسان تر می کند.

فواید ضد آب کردن چوب

  • محافظت در مقابل اشعه خورشید

از جمله فواید مهم ضد آب کردن چوب این است که این لایه می تواند یک محافظ عالی در برابر اشعه خورشید و عوامل بیولوژیکی باشد. در طولانی مدت اشعه UV خورشید می تواند بافت محصولات چوبی را تخریب کند. به همین دلیل در صورتی که میخواهید از چوب در نما استفاده کنید باید با ضد آب کردن آن در مقابل گرما و سرما و رطوبت مقاومت ایجاد کنید؛ تا چوب در نمای ساختمان حس آرامش را القا کند و زیبایی ظاهری به ساختمان بدهد.

  • عایق صوتی

با ضد آب کردن چوب می توانید چوب را به عایق صوتی بسیار مناسبی تبدیل کنید. در نمای سازه اگر از آن استفاده کنید از ورود انواع آلودگی صوتی جلوگیری می کنید.

  • به دلیل اینکه رطوبت کمتری را جذب می ‌کند از ترک خوردن و پوسیدگی آن جلوگیری می شود.
  • دارای خاصیت عایق حرارتی است.
  • در مقابل نفوذ موریانه، مقاوم است و از کپک زدگی جلوگیری می کند.

 

استعلام قیمت

جهت دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت محصولات آذر وود از طریق کانال های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید:

 

روش های ضد آب کردن چوب و محصولات چوبی ( چگونه چوب را ضد آب کنیم ؟ )

به طور معمول برای ضد آب کردن چوب و محصولات چوبی از روش‌ های مختلفی استفاده می شود؛ که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارد. در این قسمت به برخی از این روش ها اشاره می‌کنیم:

1. روغن ضد آب کننده چوب

در حال حاضر یکی از متداول ترین روش ها برای ضد آب کردن چوب استفاده از روغن ضد آب چوب است. زیرا این روغن ها در فرمولاسیون خود ماده هوابندی دارند که علاوه بر بالا بردن زیبایی ظاهری چوب، بافت آن را هم ضد آب می کند. همچنین سبب شده رطوبت و آب نتواند به داخل بافت چوب نفوذ کند. روغن ها نمونه های گوناگونی دارد که برخی از آن ها در فرمولاسیون خود رنگدانه هایی دارند و طیف وسیعی از رنگ ها را شامل می شوند. در اصل روغن های ضد آب کار رنگ چوب را هم انجام می دهند. برای چوب هایی که در نمای خارجی یا محیط خارجی استفاده می شود از روغن هارد واکس چوب که طبیعی است استفاده می کنند.

2. محلول‌ های ضد آب کننده چوب

یکی دیگر از روش های ضد آب کردن چوب استفاده از محلول های ضد آب است. در زمانی که این محلول ها را بر روی چوب میزنید یک لایه آبگریز به وجود می ‌آیند که سبب دفع رطوبت و آب می شود. این محلول ها تفاوت هایی با رنگ یا روغن چوب دارد. تفاوت شاخص آن ها این است که محلول ضد آب بدون رنگ است. به طور معمول پایه این محلول ها ماده پلی اورتان و یا مواد مشابه آن است.

3. روغن جلا چوب

ضد آب کردن چوب با روغن

روغن جلا روش دیگر ضد آب کردن چوب است که استفاده از آن مانند دو محصول بالا به صورتی است که بر روی چوب یک لایه ایجاد می کند که این لایه دفع کننده آب است و رنگ چوب را براق تر کرده و چوب را هم جلا می دهد. این محصول بر پایه پلیمر های شیمیایی بوده و در مقابل عوامل تخریب کننده بیرونی از چوب محافظت می کند. سبب افزایش مقاومت چوب می شود. از این محصول با لایه ای که روی سطح آن تشکیل شده استفاده می کنند. زیرا سبب عدم نفوذ رطوبت به بافت چوب می شود. برای بالا رفتن محافظت چوب می توانید چندین لایه را بر روی سطح چوب اعمال کنید. به دلیل اینکه هر چه این لایه ضخیم تر باشد به همان اندازه بافت چوب هم مقاوم تر می شود.

4. روغن ظروف چوبی برای ضد آب کردن ظروف

امروزه از ظروف چوبی در منازل استفاده بیشتری می شود و به همین دلیل افراد خاص چوب را بیشتر می شناسند و متوجه خواص زیاد و مفید آن برای طبیعت و انسان شده اند. برای اینکه از ظروف چوبی استفاده کنید باید آن ها را روغن کاری کنید. استفاده از روغن ظروف چوبی سبب شده تا ظروف چوبی تا حد زیادی ضد آب شده و در تماس با مواد غذایی هم قابل استفاده باشد. این روغن صددرصد گیاهی است و برای تماس با مواد غذایی استاندارد های لازم را دارد.

5. رزین ‌های اپوکسی ضد آب

همچنین یکی از روش های دیگر استفاده از رزین های اپوکسی است. زیرا به دلیل اینکه در فرمولاسیون خود ذرات ریز نانو دارد؛ به چوب خاصیت آب گریزی می دهد. و تا مقداری می تواند در مقابل نور خورشید و اشعه uv از چوب محافظت می کند. در زمانی که از این محصول استفاده می کنید باید توجه داشته باشید که تمام سطح چوب از این ماده پوشیده شده باشد.

6. پرایمر ضد آب کننده چوب

یکی دیگر از روش های ضد آب کردن چوب استفاده از پرایمر چوب است. معمولاً پرایمر چوب از پلیمر های شیمیایی به وجود آمده و دارای رنگ هستند. به همین دلیل ابتدا برای استفاده از آن، با استفاده از حلال پرایمر را رقیق می کنند. سپس بر روی سطح چوب آن را اعمال می نماید. بعد از انجام این مراحل قبل خشک شدن پرایمر، محصولات چوبی شما آماده استفاده بوده و در مقابل رطوبت و نم مقاوم است.

 

کاربرد های چوب ضد آب در بخش های مختلف ساختمان

از چوب ها به دلیل زیبایی و طبیعی بودن آن در دکوراسیون داخلی و خارجی و مبلمان استفاده می کنند. اما از آن ها در مکان های مرطوب مثل آشپزخانه، نمای ساختمان یا حمام نمی توان استفاده کرد. زیرا در برابر رطوبت دوام ندارند. ولی برخی از چوب ها به عنوان چوب ضد آب شناخته شده اند. به عنوان نمونه چوب بلوط سفید که به طور طبیعی در مقابل آب مقاوم بوده از آن استفاده های زیادی می کنند همچنین چوب افرا به طور طبیعی یک چوب ضد آب به حساب می آید که دارای ظاهری زیبا، متمایز، خیره کننده و سخت است. در شرایط مرطوب افرا می تواند دوام زیادی داشته باشد و به عنوان کفپوش آشپزخانه هم استفاده شود.

کاربردهای ضد آب کردن چوب

یک نوع چوب مقاوم در برابر آب ، ترمووود رنگ شده است؛ که علاوه بر مقاومت و استحکام در برابر عوامل جوی می تواند زیبایی و دکوراسیون جدید و مدرنی را به شما بدهد و در مقابل حشرات و موریانه ها هم مقاوم است.

 

برای اطلاع از قیمت چوب ضد آب ترموود می توانید به لیست قیمت آن مراجعه کرده و یا با کارشناسان آذروود در ارتباط باشید.

 

از چوب ضد آب معمولاً برای طراحی و ساخت درب های سرویس بهداشتی، حمام، برای ساخت روف گاردن ها، انواع آلاچیق، نما های خارجی چوبی، مبلمان چوبی فضای باز، درب و پنجره های خارجی، سایبان ها و کفپوش باغ و فضای باز استفاده می شود.

ترمووود ضد آب

 

نتیجه گیری

در حال حاضر افراد زیادی از چوب و محصولات چوبی استفاده می کنند. اما به دلیل مقاومت پایین چوب در برابر رطوبت از روش ها و مواد مختلفی برای مقاوم سازی آن استفاده می کنند. همانطور که در این مقاله عنوان کردیم شما می توانید از چوب های ضد آبی مانند ترمووود استفاده کنید. در صورتی که به دنبال روش های مختلف ضد آب کردن چوب هستید بهتر است این مقاله را مطالعه کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *