انواع زیرسازی چوب ترمو در نمای ساختمان + روش اجرا

انواع زیرسازی چوب ترمو در نمای ساختمان + روش اجرا

ترموود یکی از پر طرفدار ترین، زیبا ترین و مقاوم ترین مصالح ساختمانی محسوب می شود که کاربرد های فراوانی نیز در صنعت دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان های مختلف دارد. یکی از مهم ترین کاربرد های ترموود، نمای ساختمان است. از آن جایی که نمای هر ساختمانی به طور دائم در معرض نور خورشید، رطوبت، باران و آسیب های محیطی و جوی قرار دارد، بهترین گزینه برای ساخت یک نمای با دوام و زیبا ترمووود است. در این بین مهم ترین نکته برای بهره برداری از ترموود زیبا و با دوام بالا، زیرسازی چوب ترمو است. با اجرای نکردن زیرسازی اصولی و مقاوم در مدت زمانی کم ترموود دچار آسیب شده و نمای ساختمان به طور کامل از بین می رود. در این مطلب علاوه بر معرفی بهترین روش های زیرسازی چوب ترمو، حرفه ای ترین مجری برای نصب و اجرای زیرسازی اصولی ترموود معرفی کرده و به قیمت نمای ترمووود و قیمت خرید چوب ترمو نیز میپردازیم.

 

منظور از زیرسازی چوب ترمو چیست؟

زیرسازی محیط قبل از نصب چوب ترمو به مجموعه اقدامات و فرآیند هایی اشاره دارد که محیط و زیر ساخت مناسبی را برای نصب چوب ترمو فراهم می کنند. این اقدامات شامل موارد زیر هستند:

1. آماده ‌سازی سطح: قبل از نصب چوب ترمو، سطح زیر ساخت باید منظم، خشک و خالی از هرگونه ذرات اضافی باشد. این موضوع شامل از بین بردن لکه‌ ها، چربی ‌ها، رسوبات، گرد و غبار و سایر آلودگی ‌ها است. همچنین باید اطمینان حاصل شود که سطح کاملا صاف و یک دست باشد.

2. سطح خشک: قبل از نصب چوب ترمو، حتماً اطمینان حاصل شود که زیر ساخت کاملاً خشک است. میزان رطوبت زیرساخت باید در محدوده‌ و میزان مشخصی باشد که توسط سازنده چوب ترمو تعیین شده است. این امر برای جلوگیری از تغییر ابعاد چوب ترمو در آینده و حفظ استحکام و پایداری آن بسیار مهم است.

3. حفاظت در برابر رطوبت: چوب ترمو از نظر رطوبت مقاومت بالایی دارد. اما برای افزایش عمر مفید آن و جلوگیری از ورود رطوبت به زیرسازی چوب ترمو، می ‌توان از مواد ضد رطوبت مانند رنگ ها و روغن های مخصوص استفاده کرد.

4. بررسی تهویه: مناسب بودن تهویه در محیط نصب چوب ترمو بسیار مهم است. باید اطمینان حاصل شود که هوا به خوبی در محیط جریان دارد و رطوبت در آن نقطه متراکم نمی ‌شود. این امر می ‌تواند جلوی تشکیل پوسیدگی و خرابی زیرسازی چوب ترمو را بگیرد.

5. رعایت دستور العمل‌ ها: برای نصب چوب ترمو باید همواره دستور العمل‌ ها و راهنمایی ‌های سازنده را رعایت کنید. هر سازنده ممکن است نکات و مراحل خاصی برای زیرسازی محیط و نصب چوب ترمووود مخصوص به خودش را داشته باشد.

با زیرسازی چوب ترمو مناسب محیط قبل از نصب چوب ترمو، می ‌توانید بهبود عملکرد چوب ترمو و افزایش عمر مفید آن را تضمین کنید. همچنین این کار می ‌تواند از نظر ظاهری نیز به ترمووود زیبایی بیشتری ببخشد.

اهمیت زیرسازی چوب ترمو

اهمیت زیرسازی چوب ترمو در نمای ساختمان

زیرسازی محیط برای نصب چوب ترمو در نمای ساختمان اهمیت بسیاری دارد. در ادامه مطلب توضیحاتی درباره اهمیت زیرسازی محیط برای نصب چوب ترمو در نمای ساختمان را بیان می کنیم.

  • مقاومت در برابر رطوبت: چوب ترمو به طور کلی مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارد. با این حال زیرسازی محیط مناسب قبل از نصب چوب ترمو می ‌تواند باعث افزایش میزان مقاومت آن در مقابل نفوذ آب و رطوبت به صورت قابل توجهی ایجاد کند. سطح زیرسازی چوب ترمو باید خشک و محکم باشد تا از ورود رطوبت به چوب ترمو جلوگیری شود. این کار باعث کاهش میزان تغییرات ابعاد چوب و جلوگیری از تورم و انقباض آن در معرض رطوبت می ‌شود.
  • پایداری و دوام: زیرسازی چوب ترمو استحکام و پایداری مناسبی را برای نصب ترمووود فراهم می ‌کند. سطح زیر ساخت باید صاف و منظم باشد تا نصب چوب ترمو به خوبی صورت پذیرد و همچنین از تغییر شکل و حرکت غیر مطلوب چوب در آینده جلوگیری شود. اگر زیرسازی نا مناسب و غیر اصولی انجام شود، ممکن است چوب ترمو در طول زمان دچار ترک خوردن، جدا شدن یا تغییر شکل شود.
  • جلوگیری از پوسیدگی و نفوذ حشرات: زیرسازی مناسب محیط، نفوذ رطوبت و حشرات آفت به چوب ترمو را کاهش می ‌دهد. با توجه به فرآیند زیرسازی، چوب ترمو دارای مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی و حشرات است. اما هر چند که مقاومت آن بالا است، همچنان ایجاد یک زیر ساخت مناسب برای جلوگیری از ورود حشرات و رطوبت بسیار حائز اهمیت است.
  • زیبایی و ظاهر: زیرسازی محیط قبل از نصب چوب ترمو می ‌تواند به جلوه و زیبایی نمای ساختمان کمک کند. سطح زیر ساخت باید صاف و اصولی آماده شده باشد تا نصب چوب ترمو به صورت یکنواخت و زیبا انجام شود. این کار می ‌تواند به بهبود ظاهر نهایی نمای ساختمان و افزایش ارزش ساختمان و ملک کمک زیادی بکند.

 

((( برای اطلاع از قیمت و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه قیمت ترموود مراجعه کنید. )))

 

زیرسازی چوب ترمو به چند روش انجام می شود؟

زیرسازی چوب ترمو می ‌تواند با توجه به کاربرد، نوع و ابعاد ترموود و محیط با استفاده از روش ‌های مختلفی انجام شود. در ادامه مطلب توضیحاتی درباره هر یک از روش ‌های سیمانی، چوبی، فلزی و قوطی کشی به عنوان رایج ترین روش ها برای زیرسازی چوب ترمو را شرح می دهیم.

روشهای زیرسازی چوب ترمو

1. زیرسازی چوب ترمو با سیمان

در این روش یک زیر ساخت سیمانی برای نصب چوب ترمو استفاده می ‌شود. ابتدا سطح زیر ساخت با استفاده از مصالح سیمانی مانند بتن یا ملات، صاف و صیقل ‌دار می ‌شود. سپس چوب ترمو به سطح سیمانی با استفاده از پیچ و مهره یا چسب مناسب محکم می ‌شود. این روش برای افزایش استحکام و پایداری چوب ترمو و جلوگیری از حرکت ‌های غیر مطلوب و آسیب زنننده آن مناسب است.

2. زیرسازی چوب ترمو با چوب

در این روش از مصالح چوبی قوی مانند بلوک ‌های چوبی، تیرچه ‌های چوبی یا بند های چوبی استفاده می ‌شود. این زیر ساخت چوبی باید با دقت و به صورت صحیح طراحی و ساخته شود تا بتواند تحمل وزن و حرکات چوب ترمو را به خوبی تحمل کند. پس از ساخت زیرسازی چوب ترمو چوبی، با استفاده از پیچ و مهره یا چسب ترمووود مورد نظر به چوب های زیرسازی وصل می شود.

3. زیرسازی چوب ترمو با فلز

در این روش از مصالح فلزی مانند پروفیل‌ های فولادی یا براکت ‌های فلزی جهت زیرسازی چوب ترمو استفاده می ‌شود. زیر ساخت فلزی باید به خوبی طراحی و نصب شود تا استحکام و پایداری لازم را برای چوب ترمو فراهم کند. چوب ترمو با استفاده از پیچ و مهره به زیر ساخت فلزی نصب می‌ شود.

انواع زیرسازی چوب ترمو

در هنگام زیرسازی چوب ترمو برای نما چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

در هنگام زیرسازی چوب ترمو برای نما ، توجه به برخی نکات مهم ضروری است تا نمای ساختمان در کوتاه مدت دچار آسیب و شکنندگی نشود. با رعایت نکات و استفاده از چوب ترمووود با کیفیت و کمک گرفتن از افراد مجرب می توان از زیبایی یک نمای ترموود بسیار با دوام تا طول عمر 30 سال لذت برد. همچنین با رعایت این نکات نیازی به پرداخت هزینه و خسارت های هنگفت برای تعمیر و نگهداری نیز وجود ندارد. در ادامه مطلب برخی از مهم ترین نکات برای اجرای زیرسازی اصولی ترموود را بیان می کنیم.

  1. انتخاب مصالح مناسب: انتخاب مصالح زیرسازی بسیار مهم است. باید از مصالح مقاوم در برابر رطوبت، حشرات و تغییرات جوی استفاده کنید. مصالحی مانند چوب مقاوم در برابر آب، فولاد ضد زنگ و پلیمر های مقاوم برای اجرای زیرسازی چوب ترمو بسیار مناسب هستند.
  2. طراحی مناسب ساختار: ساختار زیرسازی باید به درستی طراحی شده و استحکام کافی نیز داشته باشد. همان طور که گفتیم این ساختار باید توانایی تحمل وزن چوب ترمو و تغییرات ابعاد آن را داشته باشد. همچنین باید از وجود فضایی مناسب برای تهویه هوا و جریان هوای طبیعی در ز زیرسازی چوب ترمو اطمینان حاصل شود.
  3. محافظت در برابر رطوبت: چوب ترمو از مقاومت بالایی در برابر رطوبت برخوردار است، اما برای حفظ طول عمر و کیفیت آن، حفظ رطوبت زیرسازی نیز اهمیت دارد. در این مواقع باید از مواد ضد رطوبت مانند رنگ های مخصوص ضد آب، ممبران ‌ها و روکش‌ های محافظ استفاده کرد.
  4. ایجاد جریان هوای مناسب: برای جلوگیری از تجمع رطوبت و پوکی چوب ترمو، باید در زیرسازی، جریان هوای مناسب ایجاد شود. این جریان هوا می ‌تواند از طریق فضای هوایی، سوراخ‌ ها و فاصله ‌های مناسب بین قطعات زیرسازی و الوار های ترموود ایجاد شود.
  5. نصب صحیح: هنگام نصب چوب ترمو بر روی زیرسازی، باید از روش ‌های صحیح نصب مانند پیچ و مهره ضد زنگ یا چسب مناسب استفاده کنید. نصب باید با دقت و درستی انجام شود تا چوب ترمو به طور محکم و پایدار بر روی زیرسازی نصب شود.
  6. رعایت استاندارد ها: همواره باید استاندارد ها و مقررات مربوط به نصب چوب ترمو را رعایت کنید. این موضوع شامل استفاده از مصالح مناسب، روش‌ های صحیح نصب و رعایت ضوابط ایمنی و ساختاری و … است.

با توجه به این نکات می ‌توانید زیرسازی مناسب محیط مد نظر خود را برای نصب چوب ترمو برای نما آماده کنید و از مزایای این نوع چوب مانند مقاومت بالا در برابر رطوبت، حشرات و تغییرات جوی بهره‌ مند شوید. همچنین برای انجام اصولی و بهتر زیرسازی چوب ترمو می توانید از افراد و تیم های مجرب و معتبر کمک بگیرید. در ادامه بهترین مجری زیرسازی ترموود نما در ایران را معرفی می کنیم.

اصول مهم در زیرسازی چوب ترمو

بهترین مرکز اجرای نمای ترمووود با زیرسازی اصولی کجاست؟

همان طور که گفتیم اولین و مهم ترین نکته برای داشتن نمای ترموود با دوام، محکم و زیبا زیرسازی اصولی آن است. در صورت انجام دادن زیرسازی غیر اصولی و نادرست توسط افراد غیر حرفه ای امکان ایجاد آسیب های جدی مانند خسارت های هنگفت برای تعمیر و نگهداری، افتادن الوار های ترمووود و … وجود دارد. به همین دلیل اگر قصد استفاده از ترموود به عنوان بهترین مصالح ساختمانی را داری، برای زیرسازی و نصب اصولی آن از تیم های مجرب و افراد متخصص بهره بگیرید.

یکی از بهترین مجری های زیرسازی چوب ترمو با کیفیت و اصولی، مجموعه آذر وود است. این مجموعه علاوه بر ارائه بهترین جنس ترموود موجود در بازار، خدمات نصب و زیرسازی اصولی ترمووود را نیز در قیمتی بسیار مناسب و کیفیتی بالا انجام می دهد. مجموعه آذر وود با سال ها تجربه فعالیت در زمینه تولید ترمووود و نصب آن، توانسته به یکی از طرح ترین شرکت ها و کارخانه های فعال در این زمینه تبدیل شود. از آن جایی که کیفیت ترمووود نقضی اساسی در زیبایی و دوام زیرسازی و نمای ساختمان ایفا می کند، بهترین راه خرید چوب ترموود با کیفیت و قیمت مناسب و سفارش خدمات نصب از مجموعه مجرب و معتبر آذر وود است. برای اطلاع از قیمت و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه قیمت ترموود مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *