چوب چهار تراش چیست؟ + مزایا و کاربردها

چوب چهار تراش چیست

چوب چهار تراش به برش هایی از چوب گفته می شود که به شکل مربع و مستطیل هستند و به دلیل زیبایی ظاهری و ویژگی های خاصی که دارند، در صنعت ساختمان سازی و دکوراسیون از آن ها استفاده زیادی می شود. اگر قصد استفاده از چوب چهار تراش را دارید و به دنبال کسب اطلاعاتی کامل درباره آن هستید، این مقاله برای شماست. در این مقاله ابتدا این چوب و مزیت ها و کاربرد های آن را بررسی کرده و انواع و ابعاد آن را ذکر می کنیم. سپس تفاوت چوب چهارتراش با چوب معمولی را بیان کرده و دلایل برتری آن نسبت به چوب های دیگر را نیز بررسی می کنیم. در انتها پس از ارائه راهنمای خرید این چوب، بهترین مرکز تولید و عرضه انواع چوب چهار تراش مرغوب و قیمت مناسب را معرفی خواهیم کرد.

چوب چهار تراش

معمولا از چوب در صنایع مختلفی استفاده می شود که یکی از مهم ترین آن ها، صنعت ساخت و ساز است. از جمله پرکاربرد ترین چوب ها در صنعت ساخت و ساز، چوب‌ های چهارتراش هستند. چوب چهار تراش نمونه های بسیار زیاد و متنوعی دارد و به دلیل شکل و ظاهر زیبای خود، در بیشتر قسمت های ساختمان استفاده می شو. چهارتراش یکی از انواع سطح مقطع های چوب روسی است. این چوب ها برای استفاده در ساختمان باید با ماشین یا دستگاه چهار تراش به شکل مکعب های متنوع با اندازه های مشخص و زاویه قائم برش داده شوند. در حال حاضر ماشین هایی وجود دارد که با سرعت بسیار زیادی در یک مرحله می تواند الوار را به چوب های چهار تراش تبدیل کنند.

انواع چوب چهار تراش

چوب چهار تراش از درختان مختلفی تولید می شود که هر کدام ابعاد، قیمت و ویژگی های مخصوص به خود را دارند. در ادامه مطلب انواع چوب چهار تراش را بررسی می کنیم.

 1. چوب درخت برگ سوزنی: درختان سوزنی برگ چوب بسیار مستحکم و با کیفیتی دارند. این چوب ها از نظر طول عمر و دوام عملکرد خوبی در طولانی مدت دارند. برای تولید چهار تراش سوزنی برگ از درختانی مانند سرو، نراد، صنوبر و کاج استفاده می شود. این نوع چار تراش مقاومت خوبی در برابر پوسیدگی دارد و به همین دلیل می توان از آن در بخش های مختلف ساختمان استفاده کرد.
 2. چوب چهار تراش پهن: چهار تراش پهن از درختانی مانند چنار، افرا، راش، ممرز و … به دست می آید. این نوع چهار تراش دوام بالایی در برابر پوسیدگی ندارد. به همین دلیل عملکرد آن در اجرای پروژه های مختلف کمی محدود تر است. به دلیل مقاومت کم این چوب نمی توان آن را در محیط خارجی و نمای ساختمان به کار برد. به همین دلیل از آن در دکوراسیون داخلی خانه بیشتر استفاده می شود.
 3. چوب چهارتراش سبک: این نوع چوب وزن سبکی دارد و به همین دلیل کاربرد زیادی در ساختمان سازی دارد. این نوع چهار تراش از درختان سپیدار تبریزی و صنوبر تبریزی به دست می آید. استفاده از چهار تراش سبک وزن کمی به سازه و ساختمان اصافه می کند. از این رو بهترین کار استفاده از آن در بخش هایی است که وزن زیادی ندارند. از این نوع چهار تراش ساخت سقف خانه ها و کفراژ بندی استفاده های زیادی می شود. قیمت آن نیز با توجه به وزن، کاربرد، ابعاد و نوع برش متفاوت است.
 4. چهار تراش ضایعاتی: این نوع چهار تراش مقاومت پایینی دارد. از این رو بیشتر از آن برای ساخت وسایل دکوراتیو، مجسمه ها، طراحی داخلی و … استفاده می شود. قیمت چهار تراش ایرانی ضایعاتی به دلیل ویژه نبودن خصوصیات آن، کمتر از مدل های دیگر است.

مزایای چوب چهار تراش

چوب های چهار تراش در دکوراسیون داخلی و ساختمان سازی استفاده می شوند و دارای مزیت ‌های بسیار زیادی هستند. در این قسمت برخی از مزایای چوب چهار تراش را بیان می کنیم:

مزایای چوب چهار تراش

 1. معمولاً از مواد طبیعی ساخته می شوند.
 2. بعضی از نمونه های این چوب ها مخصوصاً آن هایی که از درختان سوزنی برگ تهیه می شود، ضد آب و بسیار مستحکم هستند.
 3. یکی از مزیت های چوب چهار تراش داشتن بوی بسیار خوب است که حس و حال طبیعت را به داخل خانه می آورد.
 4. از دیگر مزیت های چوب چهار تراش این است که کار با آن بسیار راحت و آسان است و می توان از آن در تهیه و ساخت انواع سازه های کوچک استفاده کرد.
 5. این نوع چوب در مصرف انرژی ساختمان کمک بسیار زیادی می کند. زیرا می تواند سرما و گرمای درون ساختمان را در خود نگه دارد.
 6. روش اتصال چوب های چهار تراش بسیار آسان است و احتیاجی به جوش دادن و کارهای سخت و دشوار نیست. بلکه فقط با چسب چوب و چند پیچ و مهره به یکدیگر متصل شده و محکم می شوند.
 7. قیمت چوب چهار تراش بسیار پایین است. به طور متوسط قیمت آن دو و نیم برابر کمتر از تیر های چوبی است. به همین دلیل با استفاده از آن در دکوراسیون داخلی و فضای بیرون ساختمان می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.
 8. این چوب به دلیل سطح صافی که دارد دارای ظاهری مدرن، جذاب و زیبا است.

ابعاد چوب چهار تراش

چوب چهار تراش همانطور که گفتیم دارای ویژگی هایی مانند کیفیت بالا، استحکام، دوام بالا، طول عمر زیاد و … است. بهترنی نوع چهار تراش نیز چوبی است که از درختان روسی تولید می شود. ابعاد چوب چهار تراش روسی در ضخامت 205 تا 705 موجود است.

همچنین این چوب در طول هایی با مقدار 400 و 600 در بازار موجود است و عرض این چوب نیز در مقادیر 15، 20 و 25 موجود است. چوب های چهار تراشی که در ابعاد 10*10 تولید می شوند در مدل های روس و ایرانی موجود هستند. این نوع چوب کم یاب است و با سفارش مشتری تولید می شود.

کاربرد های چهار تراش در ساختمان

هرچند که در سال ‌های اخیر بتن و آهن جایگزین چوب شده اند، ولی اهمیت و جایگاه چوب چهار تراش در ساختمان سازی و ساخت و ساز تغییری نکرده است. از این چوب در ساخت خانه های چوبی و بخش های مختلفی مثل کف، پنجره، داربست و چارچوب استفاده می شود. بخش ها و اجزای مختلف در ساختمان با استفاده از چوب ساخته می شوند. بنابراین در طول زندگی هر کسی به این متریال نیاز پیدا کرده و باید از انواع با کیفیت آن استفاده کند.

با توجه به ویژگی های چوب چهار تراش می توانید از آن در قسمت های مختلفی مثل ساخت مبلمان، مصالح ساختمانی، ساخت و ساز و دکوراسیون داخلی استفاده کنید. معمولاً نمونه های چوب چهار تراش زیاد بوده و به همین دلیل در قسمت های مختلفی از آن استفاده می شود. از جمله کاربرد های مهم و اساسی چوب چهار تراش، استفاده از آن در اسکلت ساختمان است. همچنین از این چوب، تیر های چوبی ساخته شده که در ساخت و ساز از آن ها استفاده بسیار زیادی می شوند. هرچند که باید دقت کنید از این چوب در سازه های بزرگ و چند طبقه استفاده نکنید. زیرا نمی تواند فشار زیادی را تحمل کند. اما این چوب های چهار تراش در ساخت و ساز های کوچک تری که احتیاج به فونداسیون ندارند، مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد چوب چهار تراش

از انواع مختلف چوب چهار تراش برای طراحی و ساخت انواع انبار، طویله، سوله، کلبه های کوچک در مناطق جنگلی، خانه هایی که از سطح زمین فاصله زیادی ندارند، سرویس های بهداشتی ویلا های کوچک، انواع آلاچیق در فضای عمومی و پارک ها و … استفاده می شود.

از دیگر کاربرد های چوب چهار تراش می توان به طراحی داخلی اشاره کرد. در دکوراسیون و مبلمان چوبی برای ساخت انواع سرویس خواب، صندلی، میز و غیره می توان از این نوع چوب استفاده کرد.

چوب چهار تراش چه تفاوتی با چوب معمولی دارد؟

یکی از بزرگ ترین تفاوت های چوب چهار تراش با چوب معمولی در روش و نحوه تولید و فراوری آن ها است. به این صورت که چوب های معمولی پس از برداشت و برش، بدون انجام فرایند خاص و فراوری، به صورت الوار برش داده شده و به بازار وارد می شوند. چوب معمولی دارای ترک خوردگی، پوست درخت و سطح ناصاف است که کار کردن با آن ها را کمی دشوار کرده است.

این در حالی است که چوب های چهار تراش توسط دستگاه های مدرن برش داده شده و به صورت مکانیزه، از چهار جهت به شکل یکنواخت و صاف برش داده می شوند. به همین دلیل چوب های چهار تراش ظاهری زیبا دارند و به صورت دقیق و یکنواخت در بازار موجود هستند. از طرفی نقص ها و ناهمواری های چوب در زمان چهار تراش شدن حذف می شود.

دلایل برتری چوب چهارتراش نسبت به انواع دیگر

به طور کلی چوب چهار تراش ساختار سبک و زیبایی داشته، اما قوی و محکم بودن آن اهمیت بسیار زیادی دارد. در نتیجه استفاده آسان، ساختار محکم و هزینه پایین این چوب، سبب شده نسبت به چوب های دیگر در سازه های ساختمان سازی بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد و دارای عملکرد بهتری باشد. این در حالی است که چوب چهار تراش با توجه به وزن سبک، دارای قدرت و استحکام بالاتری از فولاد است. همچنین استحکام بسیار زیادی در تحمل وزن دارد. یکی از دلایل برتری این چوب داشتن چگالی کمتر نسبت به دیگر مصالح ساختمان سازی است. این ویژگی به این معنی است که حمل آن آسان و بلند کردن آن راحت بوده و در حال حاضر جایگاه ویژه ای در بین مصالح ساختمان سازی دارد.

انواع چوب چهار تراش

راهنمای خرید چوب چهار تراش

چوب چهار تراش یکی از مصالح پرکاربرد در صنعت ساختمان و مبلمان‌ سازی است که به دلیل داشتن سطح صاف و صیقلی، زیبایی و استحکام بالا، در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. انتخاب نوع چوب چهار تراش مناسب و باکیفیت، اهمیت زیادی دارد. زیرا می‌ تواند بر استحکام، زیبایی و طول عمر سازه و … ساخته شده از آن تاثیر بگذارد. در ادامه مطلب در یک راهنمای جامع نکات مهمی که در زمان خرید چوب چهار تراش باید مد نظر قرار بدهید را بیان می کنیم.

 • نوع چوب: قبل از خرید چوب چهار تراش به نوع چوب اولیه آن دقت کنید. همانطور که گفتیم این چوب از درختان مختلفی تولید می شود که هر کدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند. بنابراین باید با توجه به شرایط پروژه و نیاز خود بهترین نوع آن را انتخاب کنید.
 • ابعاد: چوب چهار تراش در ابعاد مختلفی تولید می ‌شود. شما باید با توجه به نیاز خود، ابعاد مناسب را انتخاب کنید.
 • کیفیت: یکی دیگر از ویژگی هایی که باید در زمان خرید چوب چهار تراش به ان توجه کنید درجه کیفی چوب است. سطح چوب باید همواره صاف و صیقلی باشد و وزن آن نیز با ابعادش متناسب باشد. همچنین رطوبت چوب نباید بیش از حد مجاز باشد.
 • برند: برندهای مختلفی در زمینه‌ی تولید چوب چهار تراش فعالیت می‌کنند. برندهای معتبر و شناخته‌شده، به طور کلی کیفیت و ضمانت بهتری ارائه می‌کنند.
 • قیمت: قیمت چوب چهار تراش به نوع چوب، ابعاد، کیفیت و برند آن بستگی دارد.

خرید چوب چهارتراش

کشور ایران یکی از تولید کنندگان برتر این محصول است. کشور های چین و پاکستان نیز خریداران عمده ای برای خرید چوب چهار تراش در داخل ایران دارند. این چوب ها به علت استحکام و سختی زیادی که در مقابل فشار و حشرات دارند، بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. این چوب با توجه به نیاز مشتری در انواع مختلفی تولید می شود. مهم ترین نمونه آن، چوب روسی چهار تراش است که در ساختمان سازی و دکوراسیون داخلی از آن استفاده می شود. چوب روسی چهار تراش با استفاده از ماشین های خاص به مقطع های مکعبی و قائم زاویه تبدیل می شود. شما می توانید برای اطلاع قیمت چوب چهار تراش روسی ، به صفحه لیست قیمت چوب روسی مراجعه کنید.

نتیجه گیری

از سال های گذشته تا کنون از چوب برای ساختمان سازی استفاده های زیادی می شود. یکی از انواع چوب های با کیفیت در ساخت و ساز، چوب روسی است. زمانی که چوب های روسی را با دستگاه های مخصوص به صورت مقاطعی مکعبی و قائم برش می دهند، به چوب های چهار تراش تبدیل می شود. در صورتی که قصد دارید چوب های چهار تراش را در ساختمان خود استفاده کنید، به اطلاعات جامعی در رابطه با آن نیاز دارید که در این مقاله به بیان آن ها پرداختیم. همچنین بهتر است اجرای آن را به افرادی با تجربه و کاربلد بسپارید که کارشناسان ما در مجموعه آذروود می توانند این کار را به درستی برای شما انجام دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *