مهمترین ویژگی های نمای چوبی + بهترین چوب نما

مهمترین ویژگی نمای چوبی ساختمان

اولین و مهم ترین قسمتی که از ساختمان توجه هر بیننده ای را به خودش جلب می کند، نمای ساختمان است. نمای هر ساختمان می تواند آن را با دیگر ساختمان های اطراف متمایز کند و به زیبایی فضای شهری نیز بیفزاید. هر سازنده ای بسته به میزان بودجه و نوع دیزاین مد نظرش، مصالح خاصی را برای طراحی و ساخت نمای ساختمانش در نظر می گیرد. ولی یکی از مصالحی که امروزه افراد زیادی از آن برای طراحی یک نمای ساختمان مدرن و خاص استفاده می کنند، چوب است. نمای چوبی ساختمان باعث زیبا تر شدن ظاهر کلی ساختمان و القای حس طبیعت به افراد شود. حال اگر شما نیز به دنبال یک دیزاین خاص و مدرن یا سنتی برای ساختمان خود هستید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا ویژگی ها و اهمیت نمای چوب را به همراه بهترین متریال برای ساخت نمای چوبی ساختمان به شما معرفی کنیم.

 

اهمیت استفاده از نمای چوبی ساختمان

نمای ترمووود

با دیزاین ساختمان ها به وسیله مصالحی مانند سیمان، سنگ و فلز فضای شهری و نمای ساختمان ها به سمت غیر طبیعی شدن رفته است. ولی امروزه استفاده از چوب به عنوان نما طرفداران زیادی پیدا کرده و باعث ایجاد ظاهری آشنا و زیبا برای ساختمان در ذهن بینندگان شده است.

علاوه بر جنبه ی زیبایی و چشم نوازی، استفاده از نمای چوبی ساختمان باعث محافظت از ساختمان در برابر رطوبت، گرما و سرما می شود و مانند یک عایق باعث ثابت ماندن حرارت داخل ساختمان می شود. همچنین در زمان ها و فرهنگ قدیمی، استفاده از چوب در دکورسیون داخلی و خارجی به عنوان نمای ساختمان بسیار مرسوم بوده است. با این وجود که فرآورده های صنعتی یا مصالح دیگر از میزان استفاده از نمای چوب برای ساختمان کاسته اند، ولی از میزان اهمیت ذاتی چوب و کاربرد های آن در عملیات فنی و مهندسی کم نشده است.

یکی دیگر از دلایل استفاده از چوب به عنوان نما ، تنوع بالا در طیف، بافت و رنگ بندی آن است. به دلیل وجود همین خصوصیات استفاده از چوب برای نمای ساختمان یا کاربرد های دیگر روز به روز در حال افزایش است و آن را برای محیط های مختلف فرآوری کرده تا میزان مقاومت و سازگاری آن با تمامی محیط ها و اقلیم های مختلف افزایش یابد.

.

ویژگی های مهم استفاده از نمای چوبی ساختمان

 

حال که با میزان اهمیت استفاده از چوب برای نمای ساختمان و پر طرفدار بودن آن آشنا شدیم، بهتر است تا برخی از مهم ترین ویژگی ها و مزایای آن را نیز بدانید تا بتوانید راحت و مطمئن درباره استفاده از نمای چوبی ساختمان فکر کنید. مهم ترین ویژگی های نمای چوبی که آن را نسبت به مصالح دیگر متمایز کرده شامل موارد زیر هستند:

 • زیبایی و جذابیت: همانطور که گفتیم چوب به دلیل وجود تنوع در بافت و رنگ بندی، باعث زیبایی ظاهری ساختمان و محیط اطرافش می شود. همچنین با القای حس طبیعت به افراد و چشم نواز بودن، باعث ایجاد حس آرامش و گرما می شود.
 • داشتن وزن کم: یکی از بهترین ویژگی های چوب برای نمای ساختمان، کم وزن بودن آن نسبت به مصالح دیگر نظیر سیمان، سنگ، آجر و … است. به طور کلی وزن مصالح به کار رفته در نمای ساختمان تاثیر بسزایی در وزن کلی تحمیل شده به ساختمان دارند. هر چه میزان وزن مصالح نمای ساختمان کمتر باشد، میزان فرسودگی و تحمل وزنی کل ساختمان نیز کمتر می شود. همچنین استفاده از نمای چوبی ساختمان به دلیل وزن کمتر نسبت به مصالح دیگر، در متراژ و ابعاد زیاد مانند ساختمان های چند طبقه، مقرون به صرفه تر و کاربردی تر است.
 • طبیعی بودن و سازگاری با محیط زیست: چوب یک محصول شیمیایی و یا فرآوری شده با محصولات شیمیایی و مضر نیست. این ویژگی آن را نسبت به مصالح دیگر ایمن تر و سازگار تر با طبیعت و محیط زیست کرده است. از طرف دیگر به دلیل طبیعی بودن و شیمیایی نبودن، بهترین گزینه برای استفاده در محیط های شهری و محل زندگی انسان ها مخصوصا کودکان است.
 • قابلیت شستشو و تمیز کردن: مصالحی مانند آجر یا سیمان هنگام شستشو آب و مواد شوینده را به خود جذب می کنند. ولی چوب این ویژگی را نداشته و هنگام شستشو آب گریز تر از محصولات دیگر است. این ویژگی مخصوصا در چوب های فراوری شده مانند ترمووود تا حدی زیاد است که ضد آب به شمار می آید و هیچ گونه نفوذ رطوبتی در آن اتفاق نمی افتد.
 • امکان تغییر دادن و قابلیت استفاده به صورت ترکیبی با دیگر مصالح: امروزه یکی از جدیدترین روش های استفاده از نمای چوبی ساختمان به صورت ترکیبی با مصالح دیگر است. پیاده سازی دیزاین و طراحی های خاص روی چوب نسبت به مصالح دیگر بسیار راحت تر است و می توان انواع مدل های مورد علاقه افراد را با آن اجرا کرد. استفاده از نمای ترکیبی چوب در نمای ساختمان مخصوصا با سنگ، فلز های تیره رنگ و آجرهای دکوراتیو طرفداران بسیار زیادی دارد.
 • قابلیت استفاده مجدد و بازیافت: از نظر میزان سازگاری با محیط زیست و بی خطر بودن برای انسان چوب در رده اول متریال های ساختمانی قرار دارد. زیرا به راحتی قابلیت بازیافت یا استفاده مجدد در محیط های دیگر یا طرح های مختلف دیگر را دارد. این ویژگی همچنین نمای چوبی ساختمان را به مقرون به صرفه ترین و مناسب ترین مصالح ساختمانی تبدیل کرده است. زیرا در کاهش هزینه ها نقش بسیار زیادی دارد.

ترمووود نما

بهترین گزینه برای نمای چوبی ساختمان

حال که ویژگی های خاص و بی شمار استفاده از چوب برای نمای ساختمان آشنا شدید، حتما قصد دارید بدانید تا بین انواع مختلف چوب های موجود، بهترین نوع چوب برای نمای ساختمان چیست؟

حتما نام ترمووود تا به حال به گوشتان خورده است. با پیشرفت تکنولوژی روش های خاصی برای فرآوری چوب با حرارت زیاد به وجود آمده که با کیفیت چوب های طبیعی درختان را تبدیل به ترمووود می کند. ترمووود به دلیل ویژگی های خاصش طرفداران زیادی در کل دنیا پیدا کرده است. به طوری که برای همه قسمت های دکوراسیون داخلی و خارجی در همه انواع ساختمان ها مانند منازل مسکونی، هتل ها، بیمارستان ها، مراکز تفریحی، مدارس و … استفاده می شود. ترمووود با حرارت زیاد در طی فرایند ترمو شدن، به مقاوم ترین چوب در بین همه چوب ها تبدیل می شود. به طوری که میزان مقاومتش از برخی انواع دیگر مصالح ساختمانی نیز بیشتر می شود.

استفاده از نمای ترمووود در ساختمان ها روز به روز در حال افزایش است. به عنوان بهترین نمای چوبی ساختمان می توانید از ترمووود نما استفاده کنید تا علاوه بر زیبایی چشم نواز، میزان طول عمر نمای ساختمانتان نیز افزایش یابد.

برای استعلام قیمت و خرید بهترین ترمووود موجود در بازار ایران با بالا ترین میزان کیفیت از معتبر ترین تولید کننده ، برای هر نوع کاربردی می توانید به صفحه قیمت ترمووود مراجعه کنید.

 

مزایای استفاده از نمای ترمووود

متخصصان و معماران استفاده از ترمووود را برای نمای ساختمان بیشتر از دیگر مصالح توصیه می کنند. زیرا این چوب ویژگی های خاصی دارد که آن را نسبت به همه متریال هایی که برای طراحی و ساخت نمای ساختمان استفاده می شوند، متمایز می کند. مزایای استفاده از نمای ترمووود در ساختمان شامل موارد زیر است:

قیمت نمای ترمووود

 • عایق حرارتی
 • عایق صوتی
 • وزن بسیار سبک
 • ضد اب و رطوبت
 • ضد اشعه مضر uv خورشید
 • ضد رنگ پریدگی، پوسیدگی، باد کردگی
 • عدم نفوذ حشرات و میکروب ها
 • عدم جذب آلودگی و گرد و خاک
 • عدم تغییر با تغییرات دمایی
 • مقاوم در برابر آسیب های محیطی
 • قابل شستشو
 • تنوع در رنگ بندی و طرح
 • قابل استفاده در ابعاد زیاد و متراژ بزرگ
 • سازگار با محیط زیست و محیط زندگی شهری
 • بدون ضرر برای انسان ها و حیوانات

 

جمع بندی

اگر قصد ساخت یک ساختمان با نمای شیک یا تغییر نمای ساختمان خود را دارید، حتما استفاده از نمای ترمووود را در نظر بگیرید. همانطور که مطالعه کردید، ترمووود مزایا و کاربرد های فراوانی دارد و بهترین گزینه برای داشتن ساختمانی زیبا با طول عمر بالا است. برای مشاهده و کسب اطلاعات درباره اجرای نمای ترمووود می توانید به صفحه قیمت چوب ترموود نما مراجعه کنید و استفاده از ترکیب نمای ترمووود با مصالح دیگر را حتما مد نظر قرار دهید و از داشتن نمای ساختمانی زیبا لذت ببرید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *